Trasa z Kasprowego Wierchu przez Czerwone Wierchy to dobry pomysł na wycieczkę botaniczną. Szlak prowadzi na dużym odcinku w piętrze hal i przechodzi przez rejony zbudowane ze skał węglanowych. Dzięki termu możemy tu podziwiać unikatowe wysokogórskie murawy nawapienne. Najlepszy czas na taką wycieczkę to końcówka czerwca i pierwsza połowa lipca.
Wycieczkę rozpoczynamy do wjazdu koleją linową na Kasprowy Wierch. Z górnej stacji kolei wychodzimy po schodach na szczyt Kasprowego Wierchu i ruszamy główną granią Tatr na zachód szlakiem czerwonym. Ścieżka schodzi na Goryczkową Przełęcz nad Zakosy a później trawersuje po południowej stronie trawiaste stoki Pośredniego Wierchu Goryczkowego. Dalej przechodzimy przez Goryczkową Przełęcz Świńską i podchodzimy granią pod Goryczkową Czubę. Tutaj rozpoczyna się kolejny trawers, którym omijamy wierzchołek Goryczkowej Czuby i Suche Czuby. Pod nami rozciąga się Dolina Cicha Liptowska a za nią wznoszą się Kopy Liptowskie. W miejscach, gdzie szlak wchodzi na grań, mamy wgląd na północną stronę – do Doliny Bystrej. Idziemy po skałach krystalicznej Wyspy Goryczkowej, którą budują skały metamorficzne i granity. Za Suchym Wierchem Kondrackim zaczyna się większe podejście na Kopę Kondracką. Od niej na północ odchodzi boczna grań i szlak w stronę Giewontu. Na Małołąckiej Przełęczy odsłaniają się skały osadowe, ale wyżej w stronę Małołączniaka znów przykrywa je czapa krystaliczna. Po prawej stronie widać Dolinę Małej Łąki do której opada urwisko Wielkiej Turni. Pod drugiej stronie nad doliną wznoszą się Mnichowe Turnie, Siodłowa Turnia i Mały Giewont. Na szerokim szczycie Małołączniaka (2096 m n.p.m.) na północ odchodzi boczna grań oddzielająca Dolinę Małej Łąki od Doliny Kościeliskiej. Dalej schodzimy na szerokie siodło Litworowej Przełęczy, gdzie wchodźmy w obszar występowania skał węglanowych. To bardzo bogaty w roślinność rejon, choć o tej porze większość gatunków zakończyła już kwitnienie. Wciąż możemy podziwiać kwiaty ziołorośli – tojadu mocnego, arcydzięgiela litwora, miłosny górskiej. Bliżej wierzchołka Krzesanicy pojawia się więcej gatunków muraw wysokogórskich (goździk pyszny, skalnica nakrapiana) oraz krzewinek (wierzba zielna, wierzba żyłkowana). Ze szczytu Krzesanicy (2122 m n.p.m.) na północ opada ściana skalna do Doliny Mułowej. W skałach możemy zauważyć liczne szczeliny krasowe. Bogata flora towarzyszy nam dalej na Mułowej Przełęczy i Ciemniaku (2096 m n.p.m.). Za nim skręcamy na boczną grań w stronę Twardej Kopy, którą pokrywa czapa krystaliczna. Kończy się ona na Chudej Przełączce. Niżej schodzimy stokami Kopy Upłaziańskiej i wchodźmy w piętro kosodrzewiny. Za Skałą Piec zaczyna się las. Wycieczkę kończymy u wylotu Doliny Kościeliskiej.
Film został nagrany 9.08.2024. Powstał on w ramach projektu „Kolej na wycieczkę” dofinansowanego przez Polskie Koleje Linowe S.A. (konkurs „Pasje górą!”)